Twierdza Pola (Chorwacja)

Chcąc w tym miejscu ukazać Twierdzę Pola, to jak spróbować w krótkiej relacji fotograficznej przedstawić  forty Krakowa, Poznania lub instalacje MRU. Dlatego skoncentruję się na jednym, ale za to wyjątkowym obiekcie. Twierdza Pula (obecna nazwa miejscowości) to kilkadziesiąt obiektów rozciągniętych wokół starożytnego miasta, w którego centrum znajduje się wenecka twierdza (określana czasem jako cytadela) i rzymski amfiteatr. Od chwili, kiedy w 1850 Pula stała się główną bazą cesarsko-królewskiej floty, była nieustannie fortyfikowana aż do 1914 roku.

Na Półwyspie Verudella znajduje się niezwykle interesujący fort pancerny.  Fort Verudella powstał  w 1886 roku. Jego głównym uzbrojeniem była dwudziałowa (2 x 15 cm) wieża pancerna systemu Grusona  znajdująca się w centrum fortu. O ile na terenie Twierdzy Pula, można znaleźć podobne obiekty, to wyjątkowość Fortu Verudella polega na sposobie jego adaptacji  i obecnego wykorzystania.  Od 2002 roku znajduje się w nim oceanarium ukazujące życie Morza Adriatyckiego.  Nie będę rozpisywał się nad niezwykłą pracą jaką wykonali Chorwaci chcąc połączyć tak odległe dziedziny jak morska biologia i fortyfikacje. Muszę przyznać, że im się to całkowicie udało. Dodatkowo załączonych jest kilka zdjęć przedstawiających inne obiekty Twierdzy Pula. Dlatego zapraszam do galerii. 

Zainteresowani historią Twierdzy Pula, bez problemu odnajdą interesujące ich informacje, dlatego nie będę ich powielał. W polskiej literaturze polecam ciekawe kompendium wiedzy zawarte w artykule W. Brzoskwini i P. Czecha (INFORT Nr 19 ): „Zarys wiadomości o fortyfikacjach nadmorskich twierdzy Pola”.

cytadela brama cytadeli
cytadela - kurtyna bramna i wieża sygnałowa cytadela - kazamaty adaptowane na wystawę starej fotografii
fort Verudella - brama i kaponiera obrony wjazdu fort Verudella - poterna do kaponiery lewobarkowej
fort Verudella - model pierwotnego wyglądu fortu fort Verudella - szyb nieistniejącej wieży Grusona zamieniony na wewnętrzny dziedziniec
fort Verudella - ekspozycja w dawnej izbie żołnierskiej fort Verudella - dalszy ciąg ekspozycji w fosie
izba żołnierska - obecnie sala wykładowa fort wieżowy Bourgignon
fort wieżowy San Giorgio fort wieżowy Cassonivecchi