Ciekawostki

 Grób Courbiere’a 

Feldmarszałek Courbière zmarł dnia 23 lipca 1811 roku, został pochowany w grobie na majdanie bastionu III, w pobliżu prywatnego domu i ogrodu gubernatora. Następnie pochowano tam także jego żonę. Groby otoczono żelazną balustradą. Grób został zniszczony po 1920 roku. Obecnie zachowały się fundamenty ogrodzenia a na terenie mogiły – potężne, nasadzone tu pierwotnie drzewa.


Celebryta na tropie przodka  

autor: Anita Etter. Żródło: Nowości 09.03.2011

Jeden z najbardziej popularnych angielskich programów kręcony był wczoraj w Grudziądzu

Na grudziądzkiej cytadeli gościła wczoraj ekipa telewizji BBC. Kręcono film o więzionym w twierdzy Wincentym Sosnowskim, powstańcu listopadowym, którego potomek żyje dziś w Anglii. Zdjęcia robione na majdanie, a także w kazamatach cytadeli wejdą do kolejnego odcinka serii programów dla telewizyjnej „jedynki” BBC o historii rodzin osób powszechnie znanych w Anglii.

Bohaterowie dowiadują się krok po kroku o dziejach swoich przodków, ale tak naprawdę nie wiedzą do końca, co ich czeka w kolejnym odcinku, dokąd pojadą i co zobaczą. Historię, którą udało się odtworzyć, znają tylko producenci programu.
Taką właśnie znaną osobą z brytyjskiej telewizji, która dzięki programowi poznaje historię swojego przodka, jest tancerz Lennard „Len” Goodman. To właśnie jego przodek, Polak, przez ponad rok przebywał w pruskim więzieniu, jakim w 1831 roku była grudziądzka cytadela. Trafił tam za udział w powstaniu listopadowym.

- Len jest jurorem, bardzo znaną i lubianą osobistością w popularnym programie angielskim podobnym do „Tańca z gwiazdami”, który w każdą sobotę ogląda 10 milionów ludzi - mówi Laura Nash, realizatorka przedsięwzięcia. - Cała historia przodka Lena jest oparta na faktach, on sam uczestniczy w zdjęciach i na żywo poznaje wydarzenia związane z bohaterem programu, czyli swoim prapradziadkiem. Dla niego wszystko ma być i jest zaskakujące. Taka jest formuła.

Ze strony polskiej badania historyczne przez kilka miesięcy prowadziła warszawska firma Vision House.

- Żeby program powstał, prowadzone są szerokie poszukiwania genealogiczne - mówi Agata Jujeczka z Vision House. - Informacje o Wincentym Sosnowskim były pozyskiwane z archiwów polskich i brytyjskich, konsultowaliśmy się z historykami zajmującymi się historią XIX wieku i tak krok po kroku powstał precyzyjny scenariusz oparty na faktach.

Wincenty Sosnowski należał do I Pułku Krakusów, sformowanego w styczniu 1831 roku, potem trafił do szwadronu eskorty naczelnego wodza generała Józefa Chłopickiego. Za bitwę pod Długosiodłem, gdzie ochronił naczelnego wodza, został odznaczony medalem Virtuti Militari. Po upadku powstania przeszedł do Prus i został internowany w Grudziądzu.

A co o Grudziądzu mówi potomek powstańca?

- Wczoraj przyjechaliśmy, a dzisiaj już wyjeżdżamy. Nie było czasu, by zwiedzać miasto, ale to, co zdążyłem zobaczyć, bardzo mi się podobało - mówił specjalnie dla „Nowości” Len Goodman. - Najbardziej ekscytujące jest dla mnie oczywiście to, że mogłem poznać to miejsce na cytadeli, w którym przebywał mój przodek, miejsce, gdzie mieszkał, gdzie spacerował. Wcześniej nie wiedziałem nic o nim, nie wiedziałem nawet, że był żołnierzem, który walczył z Rosją. Pamiętam, że moja babcia, która nazywała się Sosnowski, mówiła, że pochodził z Polski.

Jak potoczyły się losy Wincentego Sosnowskiego i jak trafił z Grudziądza do Anglii, będzie można oglądać latem na antenie BBC 1 w programie pod tytułem „Who Do You Think You Are?”.

Ekipa BBC na terenie cytadeli podczas kręcenia zdjęć. 

Drugi od lewej Len Goodman, potomek polskiego powstańca. 

Fot. Anita Etter


powrót